اولین خبرنامه الکترونیکی در حوزه آموزش منابع انسانی

h

مطالب مشابه:

مفهوم تیم سازی و کار تیمی

تعارض در تیم‌ها

تعارض در تیم در تیم های خلاق و کارآمد، تعارض نه تنها یک ناهنجاری بومی نیست بلکه اگر سازنده باشد، امری پسندیده و مطلوب است. …

مراحل مدیریت و اداره جلسات

برنامه‌ریزی جلسات و اداره آن‌ها

در مقاله قبل راجع به تعریف جلسه، ضرورت تشکیل آن، هزینه‌ها و اهداف تشکیل جلسات و نیز مشکلاتی که ممکن است در حین برگزاری یک …

معرفی سیستم پیشنهادهای کایزن و فنگ شویی

معرفی سیستم پیشنهادهای کایزن استراتژی “کایزن” مهم ترین مفهوم در مدیریت ژاپنی و رمز موفقیت رقابتی این کشور است. کایزن به معنای بهبود مستمر، تدریجی …

حوزه های دانشی مدیریت پروژه

حوزه های دانشی، فرآیندها را براساس نوع مهارتی که نیاز دارند، تقسیم می کنند. در هر حوزه، یکی از موضوع های مرتبط با پروژه ، …

دوره‌های آرنگ:

معرفی سیستم پیشنهادهای کایزن و فنگ شویی

امتیاز
5/5

معرفی سیستم پیشنهادهای کایزن

استراتژی “کایزن” مهم ترین مفهوم در مدیریت ژاپنی و رمز موفقیت رقابتی این کشور است.

کایزن به معنای بهبود مستمر، تدریجی و پیوسته، و تغییر به سمت بهتر شدن با مشارکت همه افراد در یک سازمان است.

فلسفه کایزن بر این اصل استوار است که شیوه زندگی انسان شامل زندگی شغلی، زندگی اجتماعی، و زندگی خانوادگی باید پیوسته و مداوم بهبود یابد.

در واقع کایزن بر این ماهیت استوار است که برای ایجاد بهبود در سازمان‌ها، لازم نیست به دنبال تغییرهای انفجاری یا ناگهانی باشیم، بلکه هر نوع بهبود یا اصلاح، به شرط آن که پیوسته و مداوم باشد، ارتقای بهره وری را در سازمان‌ها به ارمغان خواهد آورد.

نکته:

کایزن روی تغییرهای تدریجی در فرایندها تاکید ‌می‌کند و در مقایسه با سایر روش‌های تحول سازمانی، بسیار کم هزینه بوده و غالباً منابع قابل توجهی را مصرف نمی‌کند. اما از آن جایی که مشارکت تما‌می پرسنل در همه سطوح سازمانی را دربر‌ می‌گیرد، در مجموع به تحول‌های شگرفی منتهی ‌می‌شود.

اقدام‌های عملی برای اجرای کایزن در سازمان

پیام استراتژی کایزن در این جمله خلاصه ‌می‌شود که ” حتی یک روز را نباید بدون ایجاد نوعی بهبود در یکی از بخش‌های سازمان یا شرکت سپری نمود.”

در نگاه کایزنی، برای تحقق بهبود تدریجی و مستمر در سازمان‌ها، باید سه اقدام اساسی زیر صورت بگیرد :

۱- همه فعالیت‌هایی که هزینه زا هستند ولی ارزشی تولید نمی‌کنند (Muda مودا)، باید حذف شوند .

۲- فعالیت‌هایی که به شکلی در جای دیگری به صورت موازی انجام ‌می‌شوند ( Muri موری)، با یکدیگر تلفیق شوند.

۳- آن دسته از فعالیت‌هایی که برای تکمیل و بهبود سطح کیفی خدمات، لازم هستند (Mura مورا)، به فعالیت‌های سازمان افزوده شوند.

این حرکت یا نهضت MU3( مو ۳ )، اساس اقدام‌های کارگاه آموزشی عملی کایزن را تشکیل ‌می‌دهد.

روش‌های شناسایی مودا

برخی از روش‌هایی که ‌می‌تواند موجب شناسایی و حذف مودا‌ها در سازمان شود، عبارتند از:

 • پیاده سازی نظام پیشنهادها
 • پیاده سازی نظام۵S  یا نظام آراستگی
 • استفاده از توفان فکری
 • به کارگیری حلقه‌های کیفیت و گروه‌های حل مساله 
 • استفاده از روش بهبود مستمر (کایزن)
 • اجرای مهندسی مجدد بر روی فرآیندهای کاری
 • و ….

معرفی فنگ شویی Feng Shui

امروزه در دنیا موضوعی به نام (Feng Shui) مطرح شده است که قدمت بسیار زیادی دارد و ریشه در فرهنگ کشور چین دارد.

خاستگاه فنگ شویی، قاره آسیا است ؛ به همین خاطر قوانین آن برای ما ایرانیان، بیگانه و نا آشنا نیست و بسیاری از راهکارهایش از قدیم در فرهنگ ما نیز وجود داشته و بخشی از باور‌های کهن ما بوده است.

فنگ شویی یعنی هنر ایجاد تعادل و هماهنگی در جریان طبیعی انرژی‌های پیرامون، تا در زندگی تاثیرهایی سودمند پدید آوریم.
فنگ شویی، هنر و علم زندگی متعادل و هماهنگ بین انسان و طبیعت پیرامون اوست.

فنگ شویی کمک ‌می‌کند تا مشکل‌های موجود را  بشناسید، راه حل‌هایی برای آن‌ها بیابید و به شما نشان ‌می‌دهد که چگونه ‌می‌توانید در چهار دیواری شخصی خود، با ابزاری مختصر، جریان انرژی مثبت را تقویت کنید.

فنگ شویی؛ هنر چیدمان مناسب اشیا

فنگ شویی هنر باستانی شرقی، برای قرار دادن هر وسیله در جای صحیح خود- چه در منزل و چه در محیط کار- است . هنگا‌می‌که انسان و محیط پیرامون او با هم هماهنگ باشند، نتیجه اش، زندگی خوب و موفقیت آمیز است.

فنگ شویی که به زبان چینی به معنای باد و آب است، برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در ساختمان‌ها، باغ و غیره استفاده می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و به طور کلی رواج انرژی مثبت داشته باشد.

طبق اصول این روش، آثار و انرژی‌های حاصل از ایجاد انباشتگی‌ها و بی نظمی‌ها در محیط، مورد بررسی قرار ‌می‌گیرد.

بر اساس اصول فنگ شویی، انسداد انرژی در هر محیط، ناشی از سه عامل آلودگی فیزیکی، انرژی ساکنان قبلی و انباشتگی و درهم ریختگی است که این موانع طبق اصول خاص خود، قابل رفع شدن است.

انرژی چی (chi)

در فلسفه فنگ شوی، چی (chi) نوعی انرژی است که اگر در حالت مثبت باشد،”شنگ چی” (Sheng chi) یا ( انرژی حیاتی) نامیده می‌شود و شانس خوب را به انرژی فیزیکی، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل می‌کند .

اما اگر “چی“، راکد بماند و نتواند جریان آزادانه‌ای داشته باشد، به انرژی مخربی تبدیل می‌شود که”شا چی” (Sha Chi) نامیده می‌شود.

انباشتگی و بی نظ‌می‌(مثلاً اتاق نامرتب، یا وسایل بی مصرف در کیف، یا در راهرو و تراس ساختمان) موجب می‌شوند “چی” نتواند آزادانه به حرکت درآید و به” شا چی” تبدیل می‌شود.

نکته:

برای جریان داشتن “چی”، باید از خطوط نوک تیز اجتناب کرد. مثلاً اثاثیه‌ای که لبه گرد دارند، بهتر از وسایل نوک تیز هستند، زیرا “چی”، در خطوط منحنی حرکت می‌کند و “شا چی” در خطوط تیز و شکسته.

اصول فنگ شویی دفتر کار

برای اکثر افراد، دفتر کار مکانی است که بیش ترین اوقات خود، از نخستین ساعت‌های آغاز روز تا نیمه‌های عصر را در آن سپری، و هزینه‌های زندگیشان را از این مکان فراهم می‌کنند ؛ بنابراین ایجاد فضایی مناسب در این مکان، از بسیاری جهات حایز اهمیت است.

فنگ شویی دفتر کار، با استفاده از برخی راهنمایی‌های ساده، دستورالعمل‌هایی را تعریف می‌کند که به کمک آن‌ها می‌توان در محیط کار، فضایی موزون ایجاد کرد که در مسیر رفاه حرکت کند.

برای انتخاب محل دفتر کار، به توصیه‌های زیر توجه نمایید:

 • دفتر یا مکان کار خود را در محله‌ای پر رونق انتخاب کنید و حتی‌الامکان، ورودی ساختمان نمایی خوش‌آمدگویانه داشته باشد.
 • از انتخاب واحدهایی که در انتهای تقاطع T مانند واقع شده‌اند، دوری بجویید تا از انباشته شدن انرژی «چی» منفی جلوگیری کنید.
 • سعی کنید ساختمانی را انتخاب کنید که در نبش واقع شده باشد .

اجرای فنگ شویی داخلی

برای اجرای فنگ شویی در فضای داخلی دفتر کار، به موارد ذیل توجه نمایید:

۱- ایجاد نظم داخلی

 • انرژی چی در اتاق کار، نباید ساکن و راکد باشد و این بدان معنی است که اتاق کار چه بزرگ و چه کوچک، باید نظم و ترتیب داشته باشد. هر روز پس از پایان کار، میز کارتان را مرتب کنید.
 • به جای قفسه‌های در باز از کمد‌های دردار استفاده کنید.
 • روی میز در حد امکان، خلوت باشد. فنگ شویی، در هم ریختگی را دارای “چی منفی” می‌داند .به هم ریختگی، شما را دچار حس خمودگی، تنبلی و گیجی ‌می‌کند و دقت شما را در کار کاهش ‌می‌دهد.
 • تمام اشیاء نامربوط را از محیط کارتان خارج کنید. با تمیز کردن ضایعاتی که هر روز در برابر شما قرار دارند، در واقع ذهن خود را آزاد می‌کنید و سرزنده و خوش‌بین می‌شوید.

۲- محل قرار دادن میز کار

 • قرار دادن میز در اتاق کار، در درجه اول اهمیت قرار دارد. قرار دادن میز درست رو به پنجره، فنگ شویی بد است ؛ زیرا نور چشم را خسته ‌می‌کند.
 • قرار دادن میز در حالی که پشت به پنجره است، نیز فکر خوبی نیست؛ زیرا نا خود آگاه باعث احساس نا امنی و کاهش اعتماد به نفس ‌می‌شود.
 • اگر پشت شما پنجره وجود دارد، بهتر است بسته باشد و با پرده آن را بپوشانید. (دقت کنید که با این کار ن‌می‌توانید از نور طبیعی استفاده کنید، پس در صورت امکان محل میز را عوض کنید)

۳- شکل میز کار

شکل میز کار می‌تواند بر خلق و خو و میزان خلاقیت فرد تاثیر بگذارد. گوشه‌های منحنی، موزون هستند و خلاقیت را به جریان می‌اندازند. میز قلوه‌ای شکل، با پیروی از منحنی‌های طبیعی بدن انسان، احساس ناخودآگاهی از توازن درونی را ایجاد می‌کند.

۴- قرار دادن گیاهان

گیاهان ارتباط فرد با دنیای طبیعی را حفظ می‌کنند.

چون رنگ سبز، خلاقیت و ایده‌های جدید را تقویت می‌کند، در نتیجه وجود آن کمک می‌کند تا در این زمینه فعال بمانید.

گلدان گل جلوی مناظره منفی را ‌می‌گیرد و هم انرژی مثبت را ‌می‌پراکند، به خصوص در گوشه‌های تاریک که احتیاج به جریان انرژی دارند.

در فنگ‌شویی، با نگهداری از گیاهان سبز، “جریان چی مثبت” وارد قسمت‌هایی از محیط می‌شود که در حالت عادی، نادیده انگاشته شده و از انرژی، تهی هستند.

گیاهان سبز، مانند یک سیستم تصفیه عمل کرده و هوای راکد و آلوده را پاک می‌کنند و به جریان می‌اندازند.

بهترین مکان قرار دادن گیاهان، در کنار دیوارهای بیرون زده و برجسته است.

اصول فنگ شویی در دفتر کار بدون پنجره

اگر مجبورید برای ساعت‌های طولانی در یک دفتر کار کوچک که فاقد پنجره است کار کنید، به نکته‌هایی‌ از فنگ‌ شویی دقت نمایید:

۱.  دفتر کار باید هوایی با کیفیت و نور پردازی مناسب داشته باشد.

 • ایجاد یک فنگ‌شویی مناسب، بدون هوای خوب و نورپردازی مطلوب، غیرممکن است.
 • برای ایجاد نور پردازی خوب با توجه به تعالیم فنگ‌شویی، حداقل از سه سطح نوری با تمام طیف رنگی در دفتر کار خود استفاده کنید.

این امر به طرز قابل توجهی، حال شما را در فضای کوچکی که از نور طبیعی بی‌بهره است، بهتر می‌کند.

۲ . از هنر فنگ‌شویی برای زنده کردن دفتر کار خود استفاده کنید.

 • اگر یک یا دو قطعه هنری بزرگ را وارد فضا کنید و آن را در جایی مناسب نصب کنید، به سرعت متوجه تغییر در حس فنگ‌ شویی فضای خود می‌شوید. این قطعه هنری می‌تواند عکس‌های شما باشد و یا حتی نقاشی کودکان.
 • می‌توانید از نقاشی‌های دیواری که دارای صحنه‌هایی از طبیعت یا شهر هستند، استفاده کنید.
 • توصیه ‌می‌شود با قرار دادن تصویر یک کوه روی دیوار پشت سر، نوعی حس قدرت برای خود به وجود بیاورید. این تصویر نماد حمایت و توجهی است که در پشت خود دارید و حس اعتماد به نفس را در شما تقویت ‌می‌کند.
 • بامبو در طوفان و شرایط سخت آب و هوایی بقا خود را حفظ ‌می‌کند. بنابراین نشانه ای از استقامت و سلامتی است. هم چنین جای زیادی ن‌می‌گیرد. ‌می‌توانید محل کارتان را با بامبو انرژی بدهید.

اصول فنگ شویی در استفاده از کامپیوتر و تلفن

 • با افزایش کامپیوتر در شرکت‌ها، بسیار دیده ‌می‌شود که افراد پشت میز کامپیوتر، رو به یک دیوار خالی نشسته اند. نشستن در چنین وضعی، برای ارباب رجوع نوعی حالت غیر رس‌می‌ایجاد ‌می‌کند و برای کار، بسیار نا مناسب است. در شکل زیر، راه اصلاح چنین وضعیتی شرح داده شده است.
 • هنگا‌می‌که از کامپیوتر استفاده ن‌می‌کنید با یک روپوش زیبا، صفحه آن را بپوشانید.

رنگ‌ها و مفهوم آن‌ها در فنگ شویی

دنیای ما سرشار از رنگ‌های متعدد است، بدون آن که بدانیم بر روی سلامت جسم و آرامش روان ما اثر ‌می‌گذارند.

 البته اگر از رنگ‌های نامناسب در فضاهای خاصی استفاده کنیم، تاثیرهای نامطلوبی بر زندگی ما خواهند گذاشت.

رنگ قرمز

در میان چینی‌ها، این رنگ به رنگ اقبال و شانس، معروف است و علاوه بر شانس‌های روزمره، ارتباط نزدیکی هم با مسایل مالی دارد. این رنگ ‌می‌تواند انرژی مثبت زیادی را به محیط منتقل کند. از این رو، لباس‌های رس‌می‌چینی، لباس عروس‌ها و اولین لباس هر نوزاد پسر در چین باستان، قرمز بوده است.

چینی‌ها هدایای خود را در کاغذهای قرمز رنگ ‌می‌پیچند، پول را داخل پاکت قرمز هدیه ‌می‌دهند.

بطور کلی فنگ شویی، پر از اشیا به رنگ قرمز است.

رنگ زرد

رنگ زرد، رنگ سلطنتی چین باستان بوده و قصر‌ها و لباس امپراطور به این رنگ تهیه ‌می‌شده است. این رنگ با یادآوری طلا، به خلوص، اطمینان و میل به کسب امنیت اشاره دارد. در فرهنگ‌های باستانی دیگر و همچنین کشورهای غربی نیز، رنگ زرد، نور و گرما را القا ‌می‌کند و از این روست که رنگی شادی بخش و مثبت به شمار ‌می‌آید.

رنگ نارنجی

ترکیبی از دو رنگ قرمز و زرد است و به جریان “چی” کمک ‌می‌کند. این رنگ، نماد قدرت و شادمانی است.