اولین خبرنامه الکترونیکی در حوزه آموزش منابع انسانی

h

مطالب مشابه:

آشنایی با مدل های توسعه دولت الکترونیکی

  مدل های چهارگانه دولت الکترونیک همان طور که در فصل اول ذکر شد، دولت الکترونیک با سه گروه هدف اصلیِ دولت، شهروندان و شرکت‌ها …

ترفندهای مذاکره

مذاکره کنندگان در طول مذاکره و همزمان با بررسی موضوع‌ها، دست به مجموعه اعمالی ‌می‌زنند که موقعیتی مشروع و شایسته را برای آن‌ها فراهم نموده …

حوزه های دانشی مدیریت پروژه

حوزه های دانشی، فرآیندها را براساس نوع مهارتی که نیاز دارند، تقسیم می کنند. در هر حوزه، یکی از موضوع های مرتبط با پروژه ، …

روش های مقابله با استرس

استرس کاری و روش‌های مقابله با آن

استرس واژه آشنایی است که هر روزه بسیاری از ما با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم. شرایط زندگی امروزه به گونه‌ای است که اجتناب …

دوره‌های آرنگ:

مزایای کلاس آنلاین

آموزش آنلاین، چیستی و چرایی آن

امتیاز
5/5

در عصر جدید که با رشد تکنولوژی، اینترنت تمام ارکان زندگی ما را تحت سیطره خود درآورده است، در بخش آموزش نیز همپای سایر بخش‌ها، مکانیسم‌های آموزشی هم پیشرفت کرده، و پویا‌تر شده‌اند. و در کنار شیوه‌های سنتی، روش‌های مدرن و متنوعی در آموزش پا گرفته‌اند.
یکی از این روش‌های نو در امر آموزش، آموزش در کلاس آنلاین است. که به کمک آن می‌توان آموزش‌های مورد نیاز خود را از هر جای دنیا و براساس برنامه مورد نظر خود دریافت نمود.
در این سیستم یادگیری که پایه و اساس آن فناوری اطلاعات است، کاربر بجای حضور در یک کلاس فیزیکی، دوره‌های آموزشی را به صورت الکترونیکی (آنلاین) با کمک برنامه‌هایی مانند Adobe Connect سپری کرده و محیط یادگیری خود را تحت کنترل دارد. اگر با نرم افزار Adobe Connect آشنایی ندارید پیشنهاد میکنم مقاله مربوط به آن را بخوانید.
این پدیده رو به رشد امروزه باعث جذب گروه‌های آموزشی بسیاری شده، و مورد اقبال فراوانی قرار گرفته است. به نظر می‌رسد آموزش آنلاین در آینده بتواند بخش بزرگی از جمعیت تحت آموزش را پوشش دهد.

بنابراین اگر حضور در کلاس‌ها برای شما دشوار است، اگر ترجیح می دهید با سرعت مورد نظر خود درس بخوانید، و یا اگر به دور از دانشگاه زندگی می‌کنید، باید بدانید که بهترین راه حل، یادگیری و آموزش در کلاس آنلاین است.

با استفاده از این سیستم آموزشی، می‌توانید:

  • بدون اینکه پا در کلاس بگذارید، گواهی تحصیلی خود را دریافت کنید.
  • در حین تحصیل، تمام وقت کار کنید.
  • برنامه تحصیلی راخودتان تنظیم کنید. (صبح زود مطالعه کنید یا مطالعه را به نیمه شب موکول نمایید.)
  • با دانشجویان در سراسر جهان تعامل داشته باشید.

این‌ها تنها برخی از دلایلی است که سبب  شده تا از آموزش آنلاین برای یادگیری و تحصیل استفاده شود.

 برخی از دلایلی است که سبب  شده تا از آموزش آنلاین برای یادگیری و تحصیل استفاده شود.

و اما سایر مزایا:

مزایای آموزش در کلاس آنلاین:

امکان انتخاب طیف گسترده ای از دوره‌ها

آموزش‌های آنلاین طیف گسترده‌ای از موضوعات آموزشی، شامل دوره‌های آموزش علوم انسانی، علوم طبیعی، علوم آزمایشگاهی، علوم ریاضی و مهندسی را پوشش داده و امکان انتخاب و مطالعه هر یک از شاخه‌ها را فراهم کرده است.

تنوع در روش‌های برقراری ارتباط با استاد

نکته‌ی مهم در مورد آموزش در کلاس آنلاین، برقراری ارتباط با استاد است. در این شیوه بجای طرح پرسش و گفتگوی چهره به چهره با استاد، می توان با ارسال یک ایمیل، ترتیب دادن یک گفتگوی زنده و یا مکالمه تلفنی و یا حتی یک جلسه پرسش و پاسخ عالی، فرصت‌های بیشتری برای دریافت یک بازخورد مناسب بدست آورد.

کاهش هزینه‌ها

با استفاده از این شیوه آموزشی می‌توانید مبالغ هنگفتی در هزینه‌های خود پس انداز کنید.

 این هزینه‌ها می‌تواند ناشی از استفاده‌ی فضای کلاس، تجهیزات آموزشی، و هزینه‌های حمل و نقل ناشی از تردد در مسیرهای دسترسی به مراکز آموزشی باشد.

ایجاد شرایط و فرصت‌های بهتر برای تمرکز

می توانید برای آموزش، مکانی را انتخاب کنید که به شما تمرکز بیشتری در هنگام یادگیری مطالب می‌دهد و کمک می کند تا بتوان به درک بهتر و بیشتری از دانش مورد نظر خود دست یافت.

سفارشی سازی محیط یادگیری

می توانید در هر مکان (چه در خانه خود، چه در جاده، چه در بین دوستان) که هستید یک فضای عالی برای مطالعه مطالب کلاس، و انجام تکالیف آموزشی ایجاد نمود.

دیگر لازم نیست محیط‌های نامطلوب همانند کتابخانه‌های شلوغ را تحمل کرد. این سیستم آنلاین فرصت آموزش در محیط آرام را فراهم می کند، و به شما این امکان را می دهد تا اگر خجالتی هستید، نگران برخوردها و تعامل با دیگران نباشید.

تقویت فرصت بحث در کلاس‌ها

آموزش در کلاس آنلاین، این فرصت را ایجاد می کند تا با استفاده از تالارها یا سایت‌های گفتگوی آنلاین در مورد تکالیف آموزشی خود بحث نموده، و بدون نیاز به ملاقات حضوری، به گفتگو و تبادل ایده‌ها با یکدیگر بپردازید.

پیوستن به گروه‌های مطالعه مجازی

در این سیستم آموزشی با کمک نرم افزارهای مرتبط، امکان تشکیل گروه های مطالعاتی به منظور طرح مشکلات و پرسش‌های درسی، و دریافت پاسخ‌های آن فراهم شده است. همچنین در این شیوه به منظور رسیدن به پاسخ‌های بهتر و سریعتر می توان اسناد و مدارک علمی مرتبط را نیز به اشتراک گذاشت.

 از تخته‌های سفید مجازی هم می توان برای طرح ایده‌ها و طوفان مغزی استفاده نمود. و به این ترتیب پروژه‌های مطالعاتی خود را سازماندهی کرد.

مرور مطالب دوره، بارها و بارها

می توان در هر ساعتی از شبانه روز به مطالب آموزش داده شده رجوع، و مواردی را که در آن با مشکل مواجه هستید، به دفعات مطالعه کرده، و یا در تمام منابع آنلاین (فیلم، متن، …) به جستجوی موضوع مورد نظر پرداخت.

مطالب را با سرعت مطلوب خود بیاموزید

در صورتی که سرعت شما در دریافت مطالب و  یادگیری با دیگران متفاوت است یا چنانچه به زمان بیشتری برای دریافت برخی از مفاهیم انتزاعی نیاز دارید، در کلاس‌های آنلاین فشاری برای ادامه کار و همراهی با سایر دانش آموزان نیست. پس شما می‌توانید به راحتی پیشرفت خود را تحت کنترل داشته باشید.

آزمون آنلاین و دریافت سریع نتایج

این سیستم‌ دارای قابلیت برگزاری آزمون‌های آنلاین، و در پی آن اعلام فوری نتایج و امتیاز آزمون هستند. تا بدون صرف زمان انتظار طولانی و ایجاد جو عصبی، کاربر را از وضعیت و نتیجه آزمون مطلع نمایند.

ایجاد نظم در زمانبندی برنامه‌ها

در این سیستم بدون اینکه کاربر برای حضور در کلاس‌ها اجباری داشته باشد، خود را ملزم به مدیریت زمان و انجام وظایف می داند. و به این ترتیب نظم و انضباط  را می آموزد. (در صورت نیاز به ابزارهای مدیریت زمان تقویم آنلاین در دسترس است.) ارزش کسب این مهارت، فراتر از دریافت یک دوره آموزشی خواهد بود.

تقویت فرصت‌های پیشرفت شغلی

اگر پیشرفت حرفه‌ای شما در گرو کسب مدارک علمی است، می توانید، دوره‌هایی را آموزش ببینید که برای ارتقاء دانش و مهارت  شغلی خود به آن نیاز دارید. و تنها در عرض چند ماه به تخصص مورد نیاز خود دست یابید. و مهمتر آنکه می توانید به طور همزمان به تحصیل بپردازید، بدون آنکه خللی در انجام امور شغلی خود داشته باشید.

دوستی با محیط زیست

دیگر لازم نیست برای حضور در کلاس‌های آموزشی خودروهای زیادی از پارکینگ‌ها خارج شده و حجم زیادی از سوخت‌های فسیلی (بنزین) سوزانده شوند تا ضمن مصرف بیشتر انرژی موجبات آلودگی هوا را فراهم کنند. همچنین در مصرف حجم زیادی از کاغذ صرفه جویی شده و به حفظ درختان کمک موثری خواهد شد.

برقراری عدالت آموزشی

از آنجا که تقریبا در بیشتر مناطق دوردست و محروم کشور هم، شرایط استفاده از اینترنت و فضای مجازی فراهم است و از طرف دیگر به سبب آن که سیستم آموزش در کلاس آنلاین، باعث کاهش هزینه‌ها می شود، لذا این شیوه، فرصت‌های آموزشی برابری برای همگان ایجاد کرده است تا کلیه اقشار جامعه بتوانند برحسب نیاز خود بطور یکسان از آن بهرمند شوند.

کلام آخر

حس مسئولیت انسانی و احساس وظیفه اجتماعی ما را مجاب می‌سازد تا برای حفظ آنچه نظام هستی در اختیارمان قرار داده و برای احترام به توانایی‌های بشری، تا سر حد امکان با تکنولوژی‌های ارتباطی همسو شویم. همچنین آن بخش از نیازهای آموزشی که کسب آن به شیوه آنلاین مقدور است از این طریق به دست آوریم.