اولین خبرنامه الکترونیکی در حوزه آموزش منابع انسانی

h

مطالب مشابه:

دفاتر مالی، حسابداری هزینه تمام شده و نکات تکمیلی

در مقالات قبل مفاهیم حسابداری را معرفی کردیم. با دلایل نیاز به حسابداری و انواع موسسه و نیز اصطلاحات اولیه حسابداری آشنا شدیم. سپس انواع …

مدل‌ها و ابزار‌های مدیریت دانش

آشنایی با ابزارهای مدیریت دانش این ابزارها، توسط تیم کارشناسی مدیریت دانش در “سازمان بهره‌وری آسیایی” در سال ۲۰۰۹ تالیف و مورد توافق قرار گرفته …

چرخه حیات مشتری

مدیریت تجربه مشتری فرآیندی که همه تجربه‌های مشتری از یک محصول یا یک شرکت را زیر نظر دارد و آن را به صورت استراتژیک مدیریت …

تصویر شاخص ایمنی در محیط کار

ایمنی و بهداشت در فرآیند‌های سازمانی

در قسمت قبل از بهداشت محیط کار، عوامل زیان آور محل کار و راهکار‌های مبارزه با آن‌ها را بررسی کردیم. در این قسمت از آرنگنامه …

دوره‌های آرنگ:

آشنایی با micro learning

آشنایی با micro learning

امتیاز
5/5

چرا  micro learning؟

امروزه نمی‌توان برای آموزش دیدن، وقت زیادی را صرف رفتن به مراکز آموزشی، و حضور در کلاس‌ها نمود. اکنون افراد بیش از هر زمان دیگر در حال یادگیری هستند. لذا نیاز است سازمان‌ها شرایط یادگیری خود را برای انطباق با چشم انداز یادگیری مدرن تغییر دهند تا بتوانند اطلاعات صحیح را در زمان مناسب ارائه نمایند.

آموزش خرد (micro learning) چیست؟

 آموزش خرد یا میکرو لرنینگ هر نوع محتوایی است که در تجهیزات دیجیتال همراه، از جمله، تلفن هوشمند، تبلت ها، … تولید و مصرف می‌شود. و هر موضوعی، از پادکست گرفته تا دوره‌های کامل آموزش الکترونیک را در بر می‌گیرد.

دستیارهای دیجیتال شخصی قابل استفاده در این حوزه، تلفن هوشمند، تبلت، لپ تاپ و نوت بوک های دیجیتال هستند این دستگاهها به راحتی قابل حمل بوده وتجهیزاتی برای تعامل  با فناوری micro learning می‌باشند و راهی برای ساده کردن یاد‌گیری هستند.

جهان پیوسته در حال تغییر است بنابراین، محتوا باید انعطاف پذیر، پاسخگو، و به اندازه کافی کوچک و جذاب  باشد.

بررسی‌های علم روانشناسی نشان داده است، مطالبی که از طریق تفریح و یا سرگرمی به ذهن سپرده می‌شوند، می‌توانند تا مدتها حفظ شده و فراموش نگردند.

Micro learning کلید حفظ اطلاعات و افزایش مهارت‌ها و توانایی‌های کارکنان، و یک استراتژی موثر برای یادگیری، در شرایط اضطراری است. که می‌تواند سرعت کاربر را در کسب مهارت‌های ضروری بالاتر ببرد.

به نظر می رسد برای بسیاری از شرایط و موقعیت‌ها، این سیستم، یک شیوه آموزشی ایده آل است زیرا:

 • اطلاعات به سرعت انتقال می‌یابند.
 • کاربران از ادامه کار با آن‌ها مشکلی ندارند.
 • منابع بصورت آنلاین در دسترس هستند.
 • فن آوری‌های جدید از آن پشتیبانی می‌کنند.

بیشترین کاربردهای سیستم آموزشی Micro Learning

 1. یادگیری زبان‌های خارجی یا مباحثی که به تکرار نیاز دارند
 2. یادگیری یک نرم افزار
 3. دستیابی به فرایندها و رویه‌های تجاری
 4. تعامل با نتایج حاصل از مطالعات موردی
 5. تمرین مهارت‌های خرد که به مهارت‌های بزرگتری تبدیل می‌شوند

یک محتوای micro learning  خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

باید کوچک باشد

همه محتواهای آموزشی در این سیستم، باید کوتاه و خرد باشند. این تکه‌ها می‌توانند بصورت جدا یا یکپارچه بکار روند.  این ویژگی  شرایط استفاده برای افرادی که زمان کافی در اختیار ندارند را فراهم می‌ سازد.

این ویژگی همچنین به کاربر اجازه می‌دهد تا بدون محدودیت با هر ابزاری که برای آموزش خرد یاm learning  در اختیار دارد به کلاس دسترسی داشته باشد. 

باید قابل جستجو باشد

امروزه کاربران انتظار دارند که اطلاعات در دستشان باشد. هیچ کس نمی‌خواهد در مقابل رایانه رومیزی بنشیند و ساعت‌ها به جستجوی اطلاعات در یک پایگاه داده بپردازد.

بخش‌های کوچک شده‌ی محتوای آموزشی باید به سهولت قابل دستیابی باشند. تا نیاز به ساعت‌ها جستجوی اطلاعات در یایگاه‌های داده نباشد. و بتوان با درج نشانه‌ها، در صورت نیاز، مجددا به آن رجوع کرده و از آن استفاده نمود.

باید پاسخگو باشد

برای یک رابط کاربری در اندازه‌های مختلف، خواه یک رایانه رومیزی، یک لپ تاپ یا یک تلفن هوشمند، سازگار و قابل انطباق باشد. بتواند اندازه صفحه مناسب را تشخیص داده،  و محتوا را در آن مقیاس تنظیم نماید.

ویژگی‌ها و فرایند یادگیری از طریق  Micro Learning

راحتی در ارتباط:  به کاربران این امکان را می‌دهد تا به سرعت، و تحت هر شرایطی در کوتاه ترین زمان ممکن و در مکان مورد نظر خود به آسانی به محتوای مربوطه دسترسی پیدا کنند.

استفاده مطلوب از وقت: کاربران را قادر می‌سازد تا از زمان خود بیشترین بهره را برده و بیشترین کیفیت را در یادگیری بدست آورند. ترغیب به یادگیری مشارکتی: Micro Learning به کاربران  این امکان را می‌دهد تا با مربیان یا همسالان خود در تماس باشند و  بتوانند در مورد موضوعات و ایده‌های مورد نظرشان  بحث و گفتگو نموده و دانش خود را به اشتراک بگذارند.

ایجاد محتوای متنوع: در این شیوه یادگیر‌ی امکان طراحی و تولید محتواهای بسیار جذاب در قالب فیلم، عکس، متن و صدا وجود دارد.

امکان بروز رسانی سریعتر و راحتر: به جهت خرد بودن و تکه تکه بودن، امکان بروز رسانی و اصلاح محتوا به راحتی فراهم است.

بهبود در تصمیم گیری‌ها: بدلیل دسترسی سریع به بخش‌های کوچک، و امکان ارتباط با متخصصان، این شیوه می‌تواند قبل از شروع کارها و جلسات مهم، در بهبود تصمیم گیری‌ها کمک‌کننده باشد.

دسترسی گسترده: برای سازمان‌ها این امکان فراهم است که بتوانند از مطالب مورد نظر خود برای چندین کاربر در مکان‌های مختلف استفاده نمایند. و به این ترتیب دسترسی به کلاس و نیروی کار لازم در همه جا میسر است.

صرفه اقتصادی: از آنجا که محتواهای موجود می توانند به دفعات برای یادگیری مورد استفاده مجدد قرار بگیرند لذا بکارگیری این شیوه مقرون به صرفه خواهد بود.

حفاظت محیط زیست: با این تکنولوژی در عصر حاضر هر کس می‌آموزد که به جای استفاده از کاغذ و کتاب‌های کاغذی از دستگاه‌های کوچک دیجیتالی برای خواندن و یاد گرفتن استفاده نماید.

جذابیت آموزش: در یادگیری به صورت تکه تکه آموزش‌ها به جای خسته کننده و کسالت آور بودن، انرژی بخش و لذت آور هستند.

معایب و مشکلات یادگیری از طریق  Micro Learning

معایب و مشکلات یادگیری از طریق Micro Learning
 • وجود صفحه نمایش کوچک تجهیزات دیجیتال همراه،  یک نقطعه ضعف در این شیوه یادگیری است، زیرا همانطور که تجربه نشان داده، خواندن متون و اسناد در صفحات کوچک می‌تواند منجر به بروز خطا و  فشار برچشم‌ها شود.
 • از آنجا که کاربران، مطالب آموزشی را از طریق رسانه دریافت می‌کنند، این موضوع سبب می‌گردد تا سطح درگیری کاربر در مقایسه با تجربه یک کلاس واقعی کاهش یافته و موجبات پراکنندگی حواس و افت یادگیری فراهم گردد.
 • به دلیل وابستگی این سبک آموزشی به برق و اتصالات اینترنتی، این موضوع می تواند سبب تخلیه پی در پی باتری تجهیزات دیجیتال همراه (موبایل، تبلت، …) شده، و در مناطقی که اتصال‌ها (برق و اینترنت) ضعیف هستند یادگیری را با مشکل روبرو نماید.
 • عدم استاندارد سازی و سازگاری این برنامه‌ها با دستگاه‌های رایج، به سبب وجود تفاوت در سیستم عامل‌ها ، نسخه‌های سیستم عامل، اندازه صفحه نمایش ، مدل دستگاه‌ها و شرکت‌های سازنده آن‌ها ….
 • تاکنون تحقیقات کافی درخصوص نتایج حاصل از این سیستم آموزشی (micro learning) صورت نگرفته است، تا مشخص نماید که آیا این شیوه آموزشی توانسته اهداف آموزشی مورد نظر کاربران را تامین نماید.  

سامانه‌های آموزش مجازی (LCMS و LMS)

سازمان‌هایی که قصد دارند مقادیر زیادی از محتوای آموزشی، طراحی، تولید و مدیریت کنند، و آن را در کل سازمان خود به اشتراک بگذارند باید از LCMS (مدیریت محتوای آموزشی) استفاده نمایند.

LCMS  یا همان ««Learning Content Management System محیطی نرم افزاری برای تولید و توسعه محتوای الکترونیکی می باشد. و به سازمان‌های بزرگ و  چند ملیتی کمک می کند، تا محتوای یادگیری را در همه قالب‌ها ایجاد و مدیریت کنند.

در این سیستم امکان دسترسی و سفارشی سازی فراهم بوده، و قابلت برگزاری آزمون‌های آنلاین در آن وجود دارد. محتوای الکترونیکی تولید شده توسط LCMS از طریق LMS (سیستم مدیریت یادگیری) در اختیار فراگیران قرار داده می شود.

در واقع LMS یک دستورالعمل استراتژیک برای برنامه ریزی، برگزاری، و مدیریت آموزش‌ها (از جمله آموزش‌های آنلاین) در یک سازمان است.

LCMS یک نرم افزار تحت شبکه است که برگزاری دوره‌های آموزش الکترونیک را امکان پذیر می‌کند. این نرم افزار دارای دو دسته امکانات است:

 • یکی طراحی و مدیریت ساختار و عملیات آموزش
 • دیگری امکانات تولید، سازمان‌دهی و ارائه محتوای درسی و آزمون‌های آنلاین (الکترونیک)

نتیجه‌گیری

Micro Learning به شما این قدرت را می‌دهد تا از همه آنچه که به عنوان یک ابزار کوچک الکترونیکی به همراه دارید بتوانید در هر زمان و موقعیتی که هستید بهترین استفاده را برای کسب دانش و مهارت بکار بگیرید.